SPRAWOZDANIE Z AKCJI XVIII AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA POD HASŁEM „Z WANDĄ CHOTOMSKĄ O AKTYWNOŚCI”

W miesiącach wiosenno-letnich w naszym przedszkolu została zrealizowana XVIII akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka , której przyświecało hasło przewodnie – „Z Wandą Chotomską o aktywności”. Nasi wychowankowie zapoznali się z twórczością wybitnej pisarki, jaką jest Wanda Chotomska, realizując zajęcia Akademii Zdrowego Przedszkolaka zgrupowane w trzech blokach tematycznych: „Witaj wiosno!”, „Ruszajmy się!” i „Zdrowie to podstawa”.

SPRAWOZDANIE Z AKCJI XVIII AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA  POD HASŁEM „Z WANDĄ CHOTOMSKĄ O AKTYWNOŚCI”

Zaproszeniem do zajęć AZP była realizacja bloku poświęconego budzącej się do życia przyrodzie. Nasi podopieczni, po radosnym odśpiewaniu znanej już sobie melodii  „Panie Janie” , poznali kilka informacji o Wandzie Chotomskiej, wybitnej pisarce dla dzieci. Następnie pani Kasia Wawrzyniak-Madej przeczytała dzieciom wiersze tej autorki pt. „Chcemy słuchać słowika”, „Pierwiosnek”, „Krokusy” i  „Przebiśnieg”. Utwory poezji zostały omówione w grupie; dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat pierwszych wiosennych kwiatów. Potem na dzieci czekały ćwiczenia słuchowe związane z wiosną. Tego dnia wysłuchano też wiersza „Co słychać na wsi?”, zrealizowano zadanie matematyczne i wykonano pracę grupową „Wiosenne drzewa”.

Kolejnego dnia naszym działaniom przyświecał tytuł kolejnego bloku tematycznego, czyli „Ruszajmy się!”.  Na początek wykonaliśmy kilka ćwiczeń metodą W. Sherborn. Potem pani Kasia wyjaśniła dzieciom, dlaczego ruch jest zdrowy. Następnie wysłuchaliśmy piosenki: „Ruch, ruch, ruch”, do której słowa napisała Wanda Chotomska. Po jej omówieniu wykonaliśmy kilka zabaw z piłką, po czym pani Kasia podała dzieciom karty pracy. Zadaniem dzieci było posegregowanie zabaw na świeżym powietrzu na te, które odbywają się zimą i na te , które mają miejsce latem. Następnie wykonaliśmy kilka zabaw ruchowych z towarzyszeniem muzyki. Później wykonano ćwiczenia, których celem była analiza słuchowa nazw przedmiotów znajdujących się na obrazkach. Przedostatnim działaniem tego dnia były kalambury, których tematem przewodnim był sport i aktywność ruchowa. Zwieńczeniem dnia było natomiast wykonanie kolorowanek „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”

W ramach realizacji Akademii Zdrowego Przedszkolaka nasi wychowankowie wzięli udział w turnieju sportowym organizowanym na terenie naszego powiatu dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ponieważ w turnieju mogła wziąć udział jedynie reprezentacja składająca się z sześciorga dzieci , w grupach naszego przedszkola przeprowadzono eliminacje i turnieje międzygrupowe. Ostatecznie na turnieju przedszkoli reprezentowały nas Roksana, Oliwia, Gabrysia, Wiktor, Patryk i Szymon. Możemy być z nich dumni, ponieważ nasza reprezentacja zajęła zaszczytne, drugie miejsce i przywiozła do przedszkola puchar.

Realizacja trzeciego bloku tematycznego, „Zdrowie to podstawa”, rozpoczęła się w bardzo aktywny sposób, a mianowicie wykonaniem kilku ćwiczeń metodą Sherborn. Następnie pani Kasia zapoznała dzieci z treścią bajki dydaktycznej Hanny Niewiadomskiej pt. „Rośnij prosto”. Po omówieniu utworu wykonano kilka improwizacji ruchowych do piosenek „Fasolek”: „Szczotka, pasta, kubek”, „Mydło” i „Witaminki”. Następnego dnia przypomniano sobie zasady zdrowego stylu życia. Omówiono dokładnie jedną z nich – „Ruch to zdrowie”. Potem przystąpiono do wykonania plakatu, promującego zdrowy styl życia, aktywny wypoczynek, prawidłowe odżywianie i dbanie o higienę. Następnie dzieci nauczyły się na pamięć wiersza W. Chotomskiej „Królik” i uczestniczyły w zabawie ruchowej, w której zadaniem najmłodszych było dokonanie analizy sylabowej wyrazów. Na koniec zadaniem dzieci, było dokonanie segregacji ilustracji, które przedstawiały zdrowe i niezdrowe aktywności człowieka i uzasadnienie swojego wyboru. Następnego dnia  dzieci mówiły o produktach mleczarskich. Pani Kasia przypomniała dzieciom strukturę Piramidy Żywienia Przedszkolaka i omówiła miejsce produktów mleczarskich w Piramidzie. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawie ruchowej „Krowa” i przeanalizowały wiersz Wandy Chotomskiej „Dziury w serze”. Potem , na zajęciach z panią Dyrektor, dzieci wykonały pyszny koktajl truskawkowy wykonany ze świeżych owoców. Zwieńczeniem dnia było wykonanie kolorowanki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”. Na kolejnych zajęciach podsumowano zdobytą wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Dzieci uczestniczyły w quizie wiedzy , „małej familiadzie”, i „kalamburach”. Wszystkie te zajęcia urozmaicane były zabawami ruchowymi i ćwiczeniami z muzyką.

Realizacja zaplanowanych działań w ramach akcji XVIII Akademii Zdrowego Przedszkolaka była dla wszystkich dzieci okazją do wzbogacenia i usystematyzowania wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości i umiejętności będą procentować w kolejnych latach i przyczynią się do podniesienia świadomości dzieci w zakresie zasad właściwego odżywiania i roli ruchu fizycznego w życiu człowieka.

opracowanie: K. Wawrzyniak-Madej