Piękna Nasza Polska Cała

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

Nasz przedszkole od 3 września bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjny  ,, Piękna Nasza Polska Cała” , który  jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi. Celem projektu jest:

- kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski

- kształtowanie tożsamości narodowej dzieci

- poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych

- poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów

-poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych

Realizacja projektu odbywa się poprzez wykonywanie różnych zadań. Oto zadania ,które udał się nam już zrealizować :

-Kącik „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce folkowej lub patriotycznej  w placówce, który znajduje się przy wejściu do przedszkola, zorganizowany przez Panią Karolinę Florjańczyk

- Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu”, którą wykonywały dzieci z Panią Małgorzatą Osińską

- Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z różnymi zabawami ludowymi

-„Napisz kartkę Bohaterom” – Grupa ,, Smerfy” wysłuchała historii Powstania Warszawskiego oraz dowiedziała się o bohaterstwie walczących Polaków w obronie wolności naszego kraju. Później dzieci pięknie ozdabiały kartki, składały podziękowania bohaterom i udały się wysłać  do pobliskiej skrzynki pocztowej.

- „Drzewo Pamięci” –  w to zadanie zostało zaangażowane całe przedszkole. Każda grupa zasadziła przy placu zabaw swoje drzewko jako symbolu życia i wolności.