Wstęp

Nasz mózg odbiera, rozpoznaje, segreguje, interpretuje i integruje informacje docierające poprzez poszczególne zmysły z wcześniejszymi doświadczeniami. Dzięki temu tworzą się reakcje adaptacyjne. Proces wytwarzania się integracji sensorycznej rozpoczyna się już w życiu płodowym, ale jego największa intensywność przypada na 3. do 7. rok życia – czas pobytu dziecka w przedszkolu. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego pozbawiaj dzieci możliwości doświadczania, które są im niezbędne do nauki i prawidłowego rozwoju. Wychodząc naprzeciw potrzebom edukacyjnym dzieci oraz naturalnej potrzebie zaspokajania ciekawości światem opracowałam program innowacji pedagogicznej „Senso-Maluchy”. Zadaniem tej innowacji jest dostarczenie dziecku poprzez zabawę różnorodnych bodźców wspomagających integrację sensoryczną.