SPRAWOZDANIE Z AKCJI XXI AKADEMII ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA REALIZOWANEJ W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM WE WRZĄCEJ WIELKIEJ W MIESIĄCACH MARZEC-CZERWIEC 2017

Akcję XXI Akademii Zdrowego Przedszkolaka realizowaliśmy na przestrzeni czterech miesięcy, tj. marzec-czerwiec 2017 r.

Re­ali­zu­jąc pierszą częćś Ak­cjii, dzie­ci miały oka­zję m.in. po­eks­pe­ry­men­to­wać z ko­lo­ra­mi, do­wie­dzieć się w ja­ki spo­sób ro­śli­ny pi­ją wo­dę oraz jak z ma­łe­go zia­ren­ka po­wsta­je du­że drze­wo. Te­ma­ty­kę tą realizowaliśmy w ra­mach mo­du­łu mar­co­we­go pt. „Nau­ka jest za­baw­na”.

Z ko­lei w kwiet­niu odbyły zajęcia pod ha­słem „Jak dzia­ła czło­wiek” przy­bli­ża­jące dzie­ciom sche­mat wła­sne­go cia­ła, orien­ta­cję w nim, dzia­ła­nie kr­wi oraz szkie­le­tu czło­wie­ka.

W ma­­ju i czerwcu poruszono bar­dzo waż­ną, zwłasz­cza przed wa­ka­cja­mi, te­ma­ty­kę sze­ro­ko ro­zu­mia­ne­go bez­pie­czeń­stwa. Zrealizowano 4 zajęcia, pod ha­słem „Bez­pie­czeń­stwo - co każ­dy przed­szko­lak po­wi­nien wie­dzieć". W ich tre­ści po­ło­żo­ny jest na­cisk na wy­po­sa­że­nie dziec­ka w wie­dzę i umie­jęt­no­ści po­zwa­la­ją­ce na roz­po­zna­wa­nie nie­bez­pie­czeństw, prze­wi­dywanie ich skut­ków. Dzie­ci miały oka­zję prze­ćwi­czyć wła­ści­we za­cho­wa­nia - odru­chy w sy­tu­acji za­gro­że­nia. Po­przez za­ba­wy orien­ta­cyj­no - po­rząd­ko­we, scen­ki te­ma­tycz­ne, za­ję­cia pla­stycz­ne i prak­tycz­ną wie­dzę, dzie­ci uczyły się za­sad wa­run­ku­ją­cych bez­pie­czeń­stwo wła­sne i in­nych.

Realizacja zajęć przyniosła dzieciom wiele radości i poszerzyła ich wiedzę zakresu treści przyrodniczych, prozdrowotnych i związanych z bezpieczeństwem.